Prawo Pracy w 2020 r. w tym zmiany w Kodeksie Pracy, w prowadzeniu i przechowywaniu akt osobowych oraz pozostałej dokumentacji pracowniczej, PPK.

Terminy Szkoleń

Aktualnie brak tego szkolenia

Prawo Pracy w 2020 r. w tym zmiany
w Kodeksie Pracy, w prowadzeniu i przechowywaniu akt osobowych oraz pozostałej dokumentacji pracowniczej, PPK.

Wykładowca- radca prawny, wybitny specjalista prawa pracy, kadr i prawa informacji, w szczególności ochrony danych osobowych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz The Catholic University of America (Waszyngton, USA). Obecnie doktorantka w Katedrze Prawa Pracy  i Ubezpieczeń Społecznych UJ. Referent międzynarodowych konferencji naukowych. Właściciel kancelarii specjalizującej się w zagadnieniach związanych z prawem pracy. Posiada bogate doświadczenie praktyczne,zarówno na etapie doradztwa, jak też w postępowaniach kontrolnych oraz sądowych..Prowadzi procesy w sprawach z zakresu prawa pracy, reprezentując przede wszystkim przedsiębiorców. Doświadczony szkoleniowiec zagadnień związanych z problematyką zatrudnienia. Wysokie noty uczestników. Współpracownik naszej firmy.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Zmiany do kodeksu pracy od 04.05.2019 r. dostosowanie do RODO – problemy praktyczne

1. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie:

  • a. nowy katalog danych osobowych żądanych od osoby ubiegającej się o zatrudnienie
  • b. kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie i pracownika
    – wzór z omówieniem
  • c. zbieranie informacji o niekaralności kandydatów do pracy
  • d. przetwarzanie danych osobowych szczególnej kategorii (wrażliwych) od kandydatów
  • e. obowiązek informacyjny względem kandydatów (wzór klauzuli informacyjnej
    wraz z omówieniem:
  • f. cel ( w tym: nowy obowiązek oceny przez pracodawców, czy wszystkie z gromadzonych danych konieczne są do celu, jakim jest zatrudnienie osoby na określonym stanowisku) podstawy przetwarzania danych osobowych zgoda kandydata na przetwarzanie danych i jej wycofaniea proces rekrutacyjny
  • g. proces rekrutacyjny i rozmowa kwalifikacyjna – obowiązki i ograniczenia pracodawcy
    w przetwarzaniu danych osobowych

2. Pracownik

  • a. nowy katalog danych osobowych żądanych od pracownika
  • b. kwestionariusz osobowy dla pracownika – wzór z omówieniem
  • c. obowiązek informacyjny względem pracowników (wzór klauzuli informacyjnej
    wraz z omówieniem) cel (w tym: nowy obowiązek oceny przez pracodawców, czy wszystkie
    z gromadzonych danych konieczne są do celu, jakim jest zatrudnienie osoby na określonym
    stanowisku) podstawy przetwarzania danych osobowych
  • d. okoliczności uzasadniające przetwarzanie danych biometrycznych pracowników i zasady
    ich przetwarzania, wynikające z wprowadzonych przepisów
  • e. wyrywkowe kontrole alkomatem na okoliczność trzeźwości po 04.05.2019 r.

3. Monitoring w zakładzie pracy

  • a. dokumentacja monitoringu – wzór zapisów, omówienie
  • b. ograniczenie zakresu stosowania monitoringu w zakładzie pracy oraz niezbędne uzgodnienia ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników – od 04.05.2019 r.
  • c. monitoring poczty elektronicznej
  • d. monitoring lokalizacyjny GPS

4. Orzeczenia lekarskie – zakres orzeczeń lekarskich, których pracodawca może żądać od osoby przyjmowanej do pracy, zasad przechowywania orzeczeń i skierowań na badania lekarskie oraz trybu ich zwrotu

5. Ochrona danych osobowych w zakładzie pracy: listy obecności, identyfikatory, dane zamieszczane na stronach internetowych, udostępnianie danych pracownika podmiotom zewnętrznym,

6. Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby funkcjonowania ZFŚS od 4.05.2019 r.

2. Zmiany w świadectwie pracy

  • a) oznaczenie terminu wydania świadectwa pracy w KP
  • b) pozew o wydanie świadectwa pracy (równoległe zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego)
  • c) nowe przepisy dt. grzywny za niewydanie świadectwa w terminie
  • d) nowy termin żądania i powództwa o sprostowanie świadectwa pracy
  • e) nowy wzór (omówienie) według projektu Rozporządzenia Ministra Rodziny,
    Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy

1. Zmiany w prowadzeniu i przechowywaniu akt osobowych oraz pozostałej dokumentacji pracowniczej od 01.01.2019 r.:

  • a. nowe zasady prowadzenia akt osobowych pracowników
  • b. wybór postaci prowadzenia dokumentacji pracowniczej (papierowa czy elektroniczna) –
    wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Cyfryzacji
    – elastyczne podejście
  • c. skrócenie i wydłużenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej na przykładach
  • d. obowiązek informowania o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej
    – wzór informacji dla pracownika
  • e. dokumentacja czasu pracy: wzór karty ewidencji czasu pracy oraz pozostałej dokumentacji
    czasu pracy, zasady prowadzenia, przechowywania oraz wydawania

2. Zmiany w Kodeksie pracy od 07.09.2019 r.
Zmiany przepisów dotyczących:

  • a) przedawnienia roszczeń wynikających ze stosunku pracy
  • b) mobbingu i dyskryminacji
  • c) uprawnień innego członka rodziny korzystającego z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego

3. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia w 2019 r. – nowe obowiązki dokumentowania,zmiany w zasadach dokonywania potrąceń z wynagrodzenia i innych świadczeń w 2019 r., odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków:

  • a. nowy domyślny sposób wypłaty wynagrodzenia, wzór wniosku o wypłatę do rąk własnych
  • b. dokumentowanie wypłaty wynagrodzenia – jak zrealizować obowiązek prowadzenia oddzielnie dla każdego pracownika karty (listy) wypłaconego wynagrodzenia – okres przechowywania i wydawania dokumentacji
  • c. nowe granice i kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz umów
    cywilnoprawnych
  • d. nowe zasady dot. potrąceń z diet z tytułu podróży służbowych
  • e. wyższa grzywna wymierzona przez komornika pracodawcy
  • f. konsekwencje nielegalnego zatrudniania pracowników będących dłużnikami alimentacyjnymi

3. Nowe uprawnienia pracodawców wynikające z przepisów o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców od 01.01.2019 r.:

  • a. ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla pracowników zatrudnionych na niektórych stanowiskach administracyjno-biurowych.
  • b. rozszerzenie możliwości pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę
  • c. nowe instrumenty kontroli zwolnień lekarskich pracowników

4. Najważniejsze zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 01.01.2019 r. i 23.08.2019 r.

  • a. rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych
  • b. podwyższenie progu reprezentatywności dla zakładowych organizacji związkowych
  • c. procedura weryfikacji liczebności zakładowej organizacji związkowej
  • d. nowe zasady dotyczące szczególnej ochrony działaczy związkowych i dochodzenia roszczeń w w związku z rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy.

5. Pracownicze plany kapitałowe – podstawowe informacje o stopniowym wprowadzaniu ustawy od 01.01.2019 r.:

  • a. terminarz przystępowania do PPK oraz możliwość zwolnienia z obowiązku utworzenia
  • b. podmioty zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK
  • c. zasady ustalania i odprowadzania wpłat na PPK
  • wpłata podstawowa
  • wpłata dodatkowa
  • technika odprowadzania wpłat
  • b. Obowiązki podatkowe oraz wobec ZUS
  • c. Obowiązki informacyjne i administracyjne pracodawcy
  • d. Umowy PPK
  • umowa o zarządzanie PPK – strony, przedmiot, skutki braku wyboru ofert
  • umowa o prowadzenie PPK – strony, przedmiot
  • e. zasady dysponowania środkami PPK
  • przed 60 rokiem życia
  • po 60 roku życia
  • sytuacja osobista pracownika a dysponowanie środkami (śmierć, rozwód, unieważnienie małżeństwa,sfinansowanie wkładu własnego kredytu)
  • sytuacja zawodowa pracownika a PPK – zmiana pracodawcy

2. Zasiłek macierzyński i rodzicielski oraz ojcowski – nowe dyrektywy Unii Europejskiej, okres wdrożenia, planowane zmiany do zasad udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem

3. Ulga dla młodych – zasady naliczania wynagrodzenia za pracę osób do 26. roku życia,dokumentacja.

4. Zmiany w prawie pracy w 2020 r. – zmiany w minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dodatek stażowy i za wieloletnia pracę a minimalne wynagrodzenie

5. Prawo pracy i zatrudnienie cywilnoprawne – problemy praktyczne
Omówienie najnowszych orzeczeń sądowych, stanowisk organów kontrolnych i resortowych w zakresie nawiązania i ustania stosunku pracy (ochrona przedemerytalna po 01.10.2017 r. na przykładach), udzielania urlopów pracowniczych i innych zwolnień od pracy, zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych (w tym formy potwierdzania liczby godzin realizacji zlecenia (planowane zmiany w o składkowaniu umów zlecenia)

1. Zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych od 04.05.2019 r. związane z RODO
oraz ochrona danych osobowych w działalności socjalnej pracodawcy

  • a) wymóg zmian regulaminów ZFŚS
  • b) dokumentowanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej
  • c) upoważnienia do danych osobowych w zakresie ZFŚS
  • d) nowy obowiązek – coroczny audyt dokumentacji ZFŚS – sposób dokumentowania realizacji

6. Pytania i odpowiedzi, indywidualne konsultacje z wykładowcami

Program szkolenia będzie na bieżąco aktualizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.